Filtr cząstek stałych, DPF, katalizator

Układ wydechowy składa się z wielu elementów, między innymi tłumika, katalizatora, filtrów cząstek stałych. Pojęcia te zazwyczaj poznajemy dokładniej dopiero, gdy samochód nie działa prawidłowo.

Filtr cząstek stałych- co oznacza?

Filtry cząstek stałych są używane głównie w w silnikach diesla i nazywane również filtrami FAP. Funkcją ich jest oczyszczanie spalin z tworzącego się popiołu i sadzy. Montowane zazwyczaj są z podzespołami, między innymi katalizatorami. W przypadku silników benzynowych filtry nazywane są filtrami GPF. Filtry cząstek stałych to rura wlotowa, rura wylotowa i części oczyszczające o strukturze wielu ścianek wykonanych z metalu. Wypełnienie filtra to liczne metale szlachetne, pełniące ważną funkcję podczas procesu oczyszczania spalin.
DPF rodzaj filtra cząstek stałych, który jest stosowany w silnikach diesla. Zaczęto je stosować w samochodach od roku 1996 roku. Mogą być w stanie nowym, używane lub regenerowane. Filtr DPF może być oryginalny lub w formie tzw. zamiennika.

Co to jest katalizator?

Katalizator to część układu wydechowego, którzy tak samo jak filtr cząstek stałych odpowiada za oczyszczanie spalin wydostających się z silnika. Dzięki nim zmniejszana jest ilość szkodliwych substancji w powietrzu. Stosowane są w samochodach osobowych, pojazdach ciężarowych, autobusach, lokomotywa i maszyna budowlanych.
Dla pojazdów ciężarowych, maszyn budowlanych, rolniczych i autobusów polecane są szczególnie katalizatory SCR. Spotykamy się z coraz większą dbałością o jakoś emitowanych spalin, dlatego katalizatory są coraz bardziej rozbudowanymi urządzeniami. Normy emisji spalin zapisane są w postaci Dyrektyw Europejskich, które określają dopuszczalną emisję spalin w pojazdach na terenie Unii Europejskiej.

Pomoc merytoryczna: www.dpfecoserwis.pl Podziękowania dla serwisu.