Jak sprzedawać, aby dobrze sprzedać nieruchomość?

Sukces w sprzedaży nieruchomości zależy od naszych oczekiwań, aktualnej sytuacji na rynku oraz przyjętej przez nas strategii. Poniżej przedstawiamy listę możliwych pomysłów na sprzedaż nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości samodzielnie.

Samodzielna sprzedaż nieruchomości będzie dla nas dobrym wyjściem, ale musimy posiadać bardzo dobrą wiedzę na temat sytuacji na rynku nieruchomości. Dodatkowo musimy posiadać odpowiednie środki na promocję naszej nieruchomości oraz wiedzę, w jaki sposób przygotować i przeprowadzić transakcję sprzedaży nieruchomości. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną sprzedaż będziemy musieli poświęcić również czas. W przypadku nie posiadania odpowiedniej wiedzy i środków na promocję samodzielna sprzedaż nieruchomości nie będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.

Sprzedaż z biurem nieruchomości w oparciu o umowę otwartą.

Sprzedaż nieruchomości z pomocy biura nieruchomości to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają odpowiedniego czasu, wiedzy czy możliwość finansowych na promocję sprzedaży swojej nieruchomości. Współpraca z pośrednikiem gwarantuje nam profesjonalne doradztwo oraz właściwą obsługę transakcji. Dodatkowo chroni nas obowiązkowe ubezpieczenie OC pośrednika. Współpraca z biurem nieruchomości oparta jest na umowie otwartej. Zaletą tej umowy jest to, że nie ogranicza ona zamawiającego usługę w kwestiach powierzania czynności pośrednictwa innych pośrednikom oraz w podejmowaniu czynności, które mają na celu samodzielne zbycie nieruchomości. Wadą tej umowy jest to, że utrudnia pracę pośrednika, nie korzystnie wpływa na relację pośrednika z klientem oraz nie daje gwarancji pośrednikowi otrzymania wynagrodzenia za podjęte czynności.

Sprzedaż z biurem nieruchomości w oparciu o umowę na wyłączność.

Współpraca z biurem nieruchomości w oparciu o umowę na wyłączność nie cieszy się w Polsce dużą popularnością. Umowa tego typu daje pośrednikowi gwarancję otrzymania wynagrodzenia nawet, gdy klient po podpisaniu umowy z biurem dokona samodzielnej sprzedaży nieruchomości. Związku z tym klient nie powinien przeszkadzać pośrednikowi w przyjętej strategi sprzedaży nieruchomości.

Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się skupem udziałów nieruchomości. Udziały są skupowane w przedziale 1-99 % i nie powoduje całkowitego pozbycia się nieruchomości. Decydując się na skup udziałów należy pamiętać, że każdy współwłaściciel może zarządzać swoim udziałem bez zgody innych współwłaścicieli.